XVI Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijno-Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna”

19 maja 2023 r. w Ostrowieckim Browarze Kultury odbył się finał XVI edycji Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki Religijno – Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jego organizatorami byli: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, Miejskie Centrum Kultury i Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Celem konkursu jest promowanie wśród młodzieży treści o tematyce religijno – patriotycznej i zachęcanie do kształtowania silnej więzi z naszym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Starosta Ostrowiecki pani Marzena Dębniak oraz Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej.
Nagrody ufundowali: Prezydent Miasta Ostrowca, Starosta Ostrowiecki Pani Marzena Dębniak, Wicedziekan Dekanatu Ostrowieckiego ks. Prałat Dariusz Kowalski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Marek Kumór, oraz Dyrekcja PSP nr 5
Do eliminacji konkursowych przystąpili uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych i młodzież ze szkół ponadpodstawowych powiatu ostrowieckiego. Jury w składzie, pani Ewa Goworowska (dyrygent i trener wokalny MCK), pan Marek Cichosz (wicedyrektor MCK) i ks. Krystian Kusztyb (wikariusz parafii Świętej Królowej Jadwigi)

Laureatami zostali:
Szkoły ponadpodstawowe
Kategoria – poezja religijno – patriotyczna:
• I miejsce – Aleksandra Cieślik z Liceum Ogólnokształcącego nr I, uczennica ks. Witolda Garbulińskiego
• II miejsce – Dominika Kowalczyk z Liceum Ogólnokształcącego nr I, uczennica ks. Stanisława Gurby
Szkoły podstawowe
Kategoria – poezja religijno – patriotyczna:
• I miejsce – Zofia Walczak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, uczennica pani Doroty Dziubek
• I miejsce – Adam Miś z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, uczeń pani Marty Gilewskiej
• III miejsce – Magdalena Kubik z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 7, uczennica pani Marty Gilewskiej
Kategoria – piosenka religijno – patriotyczna:
• I miejsce – Liliana Czarnecka z Zespołu Szkół Publicznych w Sarnówku, uczennica pani Agnieszki Papaj
• I miejsce – Jakub Nowakowski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie
• II miejsce – Martyna Żylińska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 numer 5, uczennica pana Ryszarda Góry

Reprezentujący Prezydenta Miasta i Starostę Ostrowieckiego Pan Mariusz Łata, w swoim wystąpieniu podziękował uczestnikom i ich opiekunom za szerzenie wartości wśród młodego pokolenia.
„Bóg, Honor, Ojczyzna” to filary szlachetności, a konkurs o tej tematyce pozwolił na utrwalenie tych wartości wśród młodego pokolenia, na szersze spojrzenie na otaczający nas świat i odwołanie się do wartości najwyższych – w swym przemówieniu powiedziała Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 Pani Marta Dobrowolska-Wesołowska.
Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs „Bóg, Honor, Ojczyna” na stałe zagości w szkołach powiatu ostrowieckiego. Dzięki niemu nadal będziemy mogli się spotykać w maju, poznawać nowe talenty i odkrywać nowe interpretacje utworów religijno-patriotycznych.
Konkurs przygotowali: pani dyr. Marta Dobrowlska-Wesołowska, pani Danuta Wiśniewska i ks. Adrian Trybulski.

Scroll to Top
Skip to content